14/ Cesta vede přes národní výbor

Zavedeme-li řeč na spolupráci místní lidové knihovny s jednotným zemědělským družstvem, slýcháme jen stesky na nepochopení funkcionářů družstva. V mnoha případech je to pravda. Ale vezmeme-li případ pod mírně zvětšovací sklo, zpravidla narazíme i na nepochopení funkcionářů národního výboru. Anebo obráceně: kde si knihovny hledí národní výbor, tam i družstvo dovede ocenit význam dobré knihovny.

Příklad: Vševily, okres Příbram. Obec má něco přes 200 obyvatel, místní knihovna má více než dva svazky na obyvatele. Knihovna je v pořádku, dokonce se v ní pracuje i s autorským katalogem. Že je knihovna dobrá, je především zásluhou knihovníka soudruha Vajnera. Ale svůj podíl na tom mají i funkcionáři národního výboru soudruzi Kuchta a Blažek.

Knihovna dostala své místo v jednání rady národního výboru, a pak to už šlo kupředu: jednala rada MNV, pak představenstvo JZD, tam našla oporu v předsedovi soudruhu Cejnarovi a skupinářce soudružce Němcové, a výsledkem bylo uvolnění 1000 korun z kulturního fondu na nákup knih.

Tak bude vševilská knihovna obohacena o další svazky, získá další čtenáře, členy družstva, a knihovník počítá už i s tím, že bude půjčovat knihy i do Bezděkova, což je druhá obec sloučeného JZD.

Libuše Ševcová, Příbram

(SVOBODA, orgán Středočeského krajského výboru KSČ, středa 11. prosince 1963)