CHATEAU AUREUS VŠEVILY
Jiří Šefčík zakoupil chalupu ve Vševilech v 70. letech 20. století. Nápad na založení vinice nosil v hlavě již od útlého dětství. Shodou okolností se v roce 1995 naskytly možnosti a hlavně prostor k založení vinice. Jedná se o malé ale na druhé straně slunné místo za Obecním úřadem.
V roce 1995 začal shromažďovat informace o vhodných odrůdách do neobvyklé nadmořské výšky 594 m.n.m. v jižních Brdech. Vinařský odborník pan Kraus z České zemědělské univerzity doporučil Šefčíkovi okruh odolných odrůd. První víno bylo stáčeno po sedmi letech, v roce 2002.
Každoroční výnosy jsou závislé na počasí a na chorobách. Jelikož se vinice nachází pravděpodobně nejvýše v České republice, objevuje se problém i s dostatečným dozráním plodů. Například v roce 2008 se urodilo 150 kg hroznů. Při rozhovoru v roce 2010 by na vinici Chateau Aureus Vševily 15 odrůd vína na 75 keřících. V následujících letech probíhá selekce nejvhodnějších odrůd.
CHATEAU AUREUS VŠEVILY (2012)
Jako každý rok opět podzim na vinici ve Vševilech, letos byl opravdu vydařený. Škoda, že velká část vinice byla zasažena velmi nepříjemnou chorobou, a tou je padlí révové. Kromě jiných plísňových onemocnění révy je tato velice úporná. Dovede celou úrodu znehodnotit a proniknutím do pletiva výhonů révy zamořit celý keř. Velmi obtížně se odstraňuje. Zvláště pěstují-li se druhy s nízkou rezistencí na padlí, je katastrofa skoro jistá. To je bohužel osud vševilské vinice, byla totiž založena v roce 1995. Tehdy ještě nebyly vyselektovány druhy s takovou rezistencí proti padlí a zároveň vhodné pro pěstování v polohách zdejší nadmořské výšky. Právě základ vinice tvoří druhy s velice nízkou rezistencí, a tak nezbývá, než se zbavit těchto nakažených keřů a vysadit nové, již zcela rezistentní. Naštěstí rostou na vinici již třetí rok dva keře odrůdy krystal, která by měla tvořit v příští době základ bílých vín. Teď tedy bude nutné namnožit z těchto dvou keříků další, buď řízkováním nebo hřížením, na takový počet, aby za 4-5 let byla úroda hroznů tak bohatá a tekutý výsledek lahodný. Pak stálo za to se snažit, i když…
…ještě jedna maličkost na závěr; chtělo by se dožít těch dalších 5-6 let a nebýt chabrus na játra nebo ledviny! Tak na zdraví!
ROZHOVOR S POSLEDNÍ SKLENKOU VÍNA LOŇSKÉHO ROČNÍKU Z VINICE "AUREUS" VE VŠEVILECH (2011)
- Jsi poslední, jaká škoda -
- Proč škoda? Budou další!
- Možná budou, ale ne z letošní sklizně -
- Proč to?
- Když réva kvetla, přišel mrazík trochu silnější než obvykle a bylo po příštích hroznech!
- Po všech? A co jsou ty, co máš na stole v krásné fajánsové misce z Itálie?
- To je část letošní úrody, bohužel neskončila v lisu, nestálo to za tu práci!
- Takže víno z letošních hroznů nebude?
- Nebude, jsi poslední! Ale ty hrozny jsou nádherné!
- A tolik různých barev -
- Jsou tady všechny odrůdy z vinice „Aureus“ -
- To jich tam roste tolik? Co třeba to světle zelené se zlatožlutým odstínem a s bobulkou jakoby trochu zploštělou?
- To je „narancsizü“ (pomerančové vonné), další hrozen skleněně zelenavé barvy, také ten zlatožlutý a i zlatohnědý, to jsou všechny z maďarských odrůd.
- A další hrozny takových zvláštních modrých odstínů?
- Překrásný s velkou bobulí, dosahuje až 800g váhy! To je „dornfelder“ odrůda z Německa a je z něj znamenité víno temně červené barvy, také ty máš v sobě část z těchto skvělých hroznů, a ty další části, ze kterých máš svou chuť a krásu, jsou rondo, temně modročerné, menší hrozen, a ještě další obsahuješ! Třeba ten modrofialové barvy menší bobule, ale chuť znamenitá, to je „regent“, synonymum „dajana“ – Teď víš, z jakých dobrot se skládáš, proto si tě tak vážím!
- Díky – a ještě jsou tady hrozny zvláštní růžovočervené barvy až nahnědlé, ale části toho hroznu mají bobule zelenavé, co to je za druh?
- Tak to je chrupka červená, jeden z nejstarších druhů, který snad již pěstovali Asyřané, takže moc stará kultura! Jsou to nádherné hrozny, co tu vidíme – snad je uvidíme i příští sezónu – tak na příště!
- I když jsem ta poslední?
- Nevadí, třeba budou i příště další!