Kulturní život obce

Ještě v nedávné minulosti se kultura ve Vševilech omezovala na několik základních akcí: rachtání, stavění máje, pálení čarodějnic a Mikulášskou nadílku.

V roce 2008 se podařilo dát dohromody družstvo mladých hasičů. S tím začala nová a bohatá éra oživování tradic a sousedského setkávání.

Díky aktivitě vševilských dětí se podařilo vybudovat a ustálit každoměsíční kulturní a společenskou akci. Děti chodili podporovat jejich rodiče. Nadšení pro kulturu a věhlas vševilského společenského života se začíná rozšiřovat i do okolí.

Hlavní akce v dílčích měsících roku:

Leden - tříkrálová sbírka; výroční valná hromada SDH

Únor - masopust (pohyblivý svátek)

Březen - vynášení Morany; Velikonoce (pohyblivý svátek): rachtání, pomlázka dětí i dospělých

Duben - pálení čarodějnic

Květen - stavění máje

Červen - hasičská soutěž Florián

Červenec - neckiáda; volejbalový turnaj a open air diskotéka

Srpen - snídaně v trávě (ukončení prázdnin)

Září - kuličkiáda

Říjen - drakiáda; křehotinová soutěž (Havelské posvícení)

Listopad - zahájení advetu s rozsvícením vánočního stromku na návsi

Prosinec - Mikulášská nadílka; pouť; vánoční představení u kapličky

Centrem většiny těchto akcí je místní Klubovna mládeže, zvaná rovněž Pup. Zde se pravidelně scházejí občané na pivo, mariáš a vzájemné setkání. Konkrétní termíny jsou zveřejňovány v Třemšínských listech a na webových stránkách obce.

Fotografie jsou zveřejňovány na http://vsevily.rajce.idnes.cz/

Navíc v obci funguje Obecní knihovna a výstavní prostor GALERIE10.
O nich si můžete přečíst v dalších záložkách.

Aktuální informace do vašeho telefonu

Připravili jsme pro vás snadný a rychlý způsob, jak mít aktuální informace z naší obce ve vašem mobilním telefonu, nebo tabletu. Stačí si zdarma nainstalovat mobilní aplikaci V OBRAZE.

Detail Aktuality

11.09.2013

Bylo nebude (archiv, Martin Šnajdr, Anna Tomanová) 15.9.2013 -

Cyklus přefotografovaných snímků navazující na oblibu retro stylu. Dílčí minulé akce byly znovu nasnímány během masopustu 2013. Pozornost je věnována vzniklým rozdílnostem.

Detail GALERIE 10 - seznam výstav

07.02.2013

Thajsko (Milan Süsmilich) 8.2.2013 - 14.9.2013

První "cestopisná" fotografická výstava ve vševilské galerii je věnována 14ti dennímu poznávání krásy přírody Thajska. Výstava je koncipována jako deníkové záznamy či vzpomínky a je umístěna tentokrát přímo v knihovně.

Detail GALERIE 10 - seznam výstav