8/ Literatura 2012

Daří se mi úspěšně již několik let sbírat články z novin a časopisů, pasáže z knih i úryvky z tiskovin, kde se objevuje název naší obce - Vševily. Chtěl bych se v rámci těchto jednoaktovek podělit o to, co mi za rok 2012 uvízlo v sítích. Samozřejmě si nedělám naděje, že je to vše, ale jedná se o naprostou většinu.

Hned v lednu se objevila krátká poznámka v Příbramském deníku (PD) o žulových lomech v rámci výstavy minerálů ze soukromé sbírky Pavla Benáka v Březnici. V květnové rubrice Kalendárium 2012 v PD bylo vzpomenuto datum narození 29.5.1897 Františka Daniela, vojáka čs. legií v Itálii. Červen byl poté ve znamení zvýšeného novinářského zájmu o název obce, ale především o občany, kteří v ní žijí. V letním speciálu časopisu Marianne Venkov a styl vyšel šestistránkový článek o panu Josefu Němcovi s názvem „Jak se mají včely?“. Byly

zde detailně popsány péče o včelstva a kroky při výrobě medu, vše doplněno množstvím barevných fotografií. Med pane Němce patří podle tohoto časopisu mezi 9 nejlepších (!) v České republice. Další článek PD se věnoval názvům obcí a „podle způsobu pojmenování ve vesnici Vševily žila v minulosti spousta duševně chorých lidí, protože slovo vila se rovnalo dnešnímu výrazu blázen“. Třetí červnový článek se věnoval krajskému kolu soutěže v požárním sportu dorostu v Rakovníku, kde místní sbor měl dva úspěšné reprezentanty, Karolínu Danielovou a Josefa Voříška.

Bezesporu určitou zajímavostí je, že se obec Vševily dostala i do knihy, ano, do knihy s názvem Společenstvo klíčníků, jež je určena dětem a mládeži. Autorka Daniela Krolupperová vypráví příběh o třech dětech, které po místním okolí Rožmitálska i Březnicka pátrají po tajuplném pokladu. Kniha je nejen plná dobrodružství, ale především se můžete zajímavým způsobem seznámit s důležitými milníky místní historie, která určitým způsobem doplňuje příběh dětských hrdinů. Tyto dvě roviny se nakonec nečekaně protnou. Vševily sice figurují jen jako vesnice, jíž se projíždí, ale přesto stojí za to si knihu přečíst. K zapůjčení je v místní knihovně a autorka v ní kromě svého autogramu zanechala i pozdrav Vševilákům.

Pravděpodobně poslední článek se objevil v PD v listopadu. Věnuje se fotografické výstavě „Kliky dveří“ autorky Anny Tomanové v místní GALERII 10. Věřím, že jste alespoň některý z výše popsaných článků stačili během roku zaznamenat a také přečíst. Kdybyste náhodou věděli ještě o nějakém dalším, dejte mi prosím vědět. Nezapomeňte číst!