3/ Vševilské úmoří

Přemýšleli jste někdy při plivnutí do vody, kam vaše slina dopluje? Tipli byste si, že až do moře? A víte do kterého? No přeci do ..., ale pěkně po pořádku. Nejprve si musíte stoupnout k nějakému rybníku nebo k potůčku, pak si musíte v ústech vytvořit zkušební slinu a tu nechat vydat za dobrodružstvím.

Existuje ovšem dvojí cesta, kudy se voda z počátku může vydat. Záleží na tom, zda stojíte v Lesních Chalupách nebo ve Vševilech. Tak řekněme, že nejdříve budete plivat v „Chaloupkách“ u Rákosníčka. V Bezděkovském potoku začíná dlouhá anabáze přes vševilskou kaskádu, Vidimák a v Podhoře se voda vlévá do Vlčavy, která se před Březnicí nazývá Skalicí. Tento tok si ovšem musí pospíšit, aby stihl svého o šest kilometrů kratšího bratříčka ze Vševil. Obecním rybníkem protéká Vševilský potok, který se v lukách stéká s dalšími pramínky do Bubovického potoku, jenž napájí Bubovický rybník, Horní a Prostřední martinský či Holubovský rybník u Počaplí. Konečně zde se po prvních startovních kilometrech plavby mohou slavnostně sejít obě na společnou plavbu do zatím neznámého moře.

U Ostrovců se Skalice vlévá na krátkou chvíli do Lomnice a po třech kilometrech do Otavy. Hned nato po šesti kilometrech pod hradem Zvíkovem se název po soutoku s Vltavou opět mění. Sliny se při plavbě kochají slavnou českou historií i v přehradách Orlík, Kamýk, Slapy, Štěchovice či Vrané. Následně nikým nepovšimnuty vplouvají do matky měst – Prahy. Vidí nejen Vyšehrad či Petřín, ale i Pražský hrad s katedrálou svatého Víta. Po takové krásné prohlídce se nechávají volně unášet proudem a u Mělníka se shledají s vodou z Krkonoš. Labe je tady. Po zbylých sto osm kilometrů až na hraniční přechod v Hřensku si řeka ponechává svůj název. Poté opouští Českou republiku a vítá ji německá krajina. Řeka se germanizuje. Elbe ist hier.

Koryto Elbe se neustále rozšiřuje o desítky drobných i významných přítoků. V Německu je jich v délce toku 795 kilometrů bezpočet. Elbe zároveň navštěvuje důležitá německá centra: Drážďany, Magdeburg a Hamburg. A právě Hamburg je druhé největší město Německa a jeho největší přístav. Následuje posledních sedmdesát kilometrů širokým ústím, než se Elbe – a tudíž i Vševilský potok – spojí se Severním mořem.

A zatímco vy už jste dávno odešli od místa plivnutí, několikrát se vyspali, vaše slina po 1.120 kilometrech dlouhém poznávacím výletě slavnostně vplouvá do Severního moře. A jak dlouho voda od nás teče? Hmm… Tak to fakt netuším!